Z przyjemnością prezentujemy naszą najnowszą kasę fiskalną Sento LAN E. Urządzenie wykorzystuje obudowę znanej już i bardzo dobrze przyjętej przez rynek kasy Sento E, jednak jej parametry techniczne oraz nowe funkcjonalności przenoszą kasę Sento LAN E w zupełnie inny, wyższy segment rynku kas fiskalnych.
Kasa została poddana badaniom w Głównym Urzędzie Miar i otrzymała decyzję Prezesa Głównego Urzędu Miar nr PT 12/2015 jako kasa spełniająca kryteria i warunki techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27 sierpnia 2013 roku. Oznacza to, że oprócz nowoczesnych funkcji, kasa różni się od poprzednich wszystkich modeli kas funkcjami, które narzuca w/w Rozporządzenie.
Pierwszą z nich jest numer unikatowy składający się z trzech liter oraz 10 cyfr. Należy zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania dokumentów kasy (zgłoszenie do US, itp.) aby nowy numer zapisać poprawnie w całości.
Drugą zmianą widoczną dla serwisanta i użytkownika jest informacja na Raporcie fiskalnym dobowym o dacie rozpoczęcia i zakończenia sprzedaży objętej raportem dobowym. Podatnik musi zwracać szczególna uwagę na przestrzeganie przepisu, który zobowiązuje do wykonania raportu dobowego po zakończeniu sprzedaży danego dnia a przed rozpoczęciem sprzedaży dnia następnego. Jeśli podatnik nie będzie przestrzegał tego obowiązku, to będzie to widoczne na raportach fiskalnych dobowych, miesięcznych oraz okresowych. Na raporcie fiskalnym dobowym drukowane również są każdorazowo informacje o ilości i wartości anulowanych paragonów, zmianach w bazie towarowej, ilości zerowań pamięci RAM, nawet wówczas, gdy te przypadki nie wystąpiły. Na raporcie dobowym pojawiła się dodatkowa linia wydruku: Waluta ewidencyjna (waluta, w jakiej kasa oblicza obrót oraz podatek VAT).
Zmienił się również w kasach sposób wyliczania i prezentowania „podpisu elektronicznego” pod wydrukami (paragony, raporty fiskalne).
Natomiast to, co najbardziej zainteresuje serwisanta oraz użytkownika, to nowości wprowadzone przez producenta w nowej kasie.
Sento LAN E posiada bazę towarową mogącą pomieścić aż 16.000 towarów z nazwą 40-sto znakową, co zbliża ją do poziomu kas systemowych. Można zaprogramować dodatkowo 10.000 kodów dowiązanych do istniejących towarów. Posiada bufor ON-Line mogący pomieścić aż 20.000 wpisów. Towary można przyporządkować do 100 grup towarowych (działów) a obsługę na kasie kontrolować dla 32 kasjerów z różnymi prawami dostępu. W bazie towarowej można zaprogramować 64 opakowania, które można przypisać do towarów, tworząc aż 1.000 tandemów. Nowością jest również możliwość tworzenia powiązań (kompletów) towar + towar. Kasa prowadzi kontrolę stanów magazynowych sprzedawanych towarów, posiada funkcję „sprawdzarki cen”, wykonania przeceny towarów. Do sprzedawanych towarów można dołączyć dodatkowy opis towaru z wcześniej zaprogramowanych w bazie lub podany z klawiatury podczas sprzedaży.
Nowością w kasie jest możliwość zaprogramowania stawek VAT „z wyprzedzeniem”, podając podczas programowania datę aktywacji zaprogramowanych nowych stawek VAT.
Zamiast karty SD na kopię elektroniczną dla klienta w kasie Sento LAN E używamy karty uSD.
Kasa Sento LAN E odróżnia się od wszystkich poprzednich modeli kas Novitus kolorem wyświetlaczy. Kasa posiada czarno-białe, graficzne wyświetlacze LCD, podświetlane, o rozdzielczości 132×32 piksele.
Najważniejszą nowością w kasie tej klasy jest złącze LAN – to złącze, dzięki któremu z kasą możne się komunikować z dowolnego miejsca na świecie, zapewniającego największą stabilność i prędkość połączenia. Standardowa karta sieciowa umożliwia podłączenie kasy do istniejącej w firmie/sklepie sieci komputerowej. Poprzez to łącze użytkownik może zaprogramować w kasie wszystkie jej bazy danych, ustawienia oraz odczytać dane o sprzedaży towarów, paragonów, działów czy kasjerów. Może również odczytać dane z pamięci fiskalnej czy też kopii elektronicznej. Złącze LAN może również służyć do komunikacji z terminalem płatniczym, systemem monitoringu, wydruków niefiskalnych itp. Podłączenie kasy do sieci komputerowej pozwala również na automatyczne wysyłanie danych z raportu dobowego na zaprogramowany w kasie adres e-mail zaraz po jego wykonaniu.
Funkcjonalność złącza USB typu HOST jest znacznie większa, niż np. w kasie Sento E. Tam można podłączyć jedynie czytnik kodów kreskowych na USB, natomiast w kasie Sento LAN E można pod to złącze podłączyć klawiaturę komputerową, która ułatwi programowanie bazy towarowej lub innych treści (nagłówek, kasjerów itp.) w kasie. Można również podłączyć pamięć przenośną (pendrive) i eksportować na tę pamięć bazę towarów, działy, kasjerów, konfigurację i wszystkie inne ustawienia i bazy kasy. Dane te mogą być kopią bezpieczeństwa lub posłużyć do zaprogramowania kolejnej kasy. Oprócz pendriva, dane te można eksportować (lub importować) na kartę uSD w kasie.
Użytkownicy prowadzący sprzedaż towarów akcyzowych (papierosów, alkoholu) mogą tak oprogramować kasę, aby zapamiętywała obrót towarów oznaczonych jako „akcyzowe”. Niezależnie od zmian w bazie towarowej (usunięcie towaru, zmiana, skasowanie całej bazy) kasa pozwoli na wydrukowanie raportu sumującego sprzedaż tych towarów w dowolnym zakresie czasowym (np. za cały rok, dany miesiąc). „Takie raporty akcyzowe” są bardzo pożądane przy ubieganiu się o przedłużenie koncesji na sprzedaż alkoholu.